A Holdújév után a második legfontosabb ünnep a kínai naptárban a Mid-Autumn Lantern Festival, melyet egyszerűen Moon Festival-nak is neveznek.
Ez a nyolcadik hónap 15. napjára esik, idén éppen szeptember 22-re.
Sajnos (vagyis nem annyira sajnos:), akkor én épp nem leszek itt, ezért írok róla most. Meg azért is, mert mint jeleztem, a városban máris nagy a készülődés, rengeteg piros-sárga színű sátrat állítottak fel, a kis árusoktól a supermarketekig minden tele van csecsebecsékkel.
A nevéből is adódóan az őszi Napéjegyenlőséget ünneplik, amikor is a Hold a legnagyobb teljességében és alakjában látható. Azaz ezen a napon van a legkerekebb Telihold.
Az ünnep hagyománya 3000 évre nyúlik vissza.
A földművesek ekkor ünneplik a megfeszítő és kemény nyári munkák végeztét.
Ezen a napon a családok és barátok hagyományszerűen összejönnek, hogy együtt örüljenek és áldják a betakarítás ünnepét. A világító Hold fénye alatt Hold-süteményeket és pomelo-t esznek.
Az ünnep tradicionális étele a Mooncake-nek nevezett kínai sütemény, amely számtalan változatban készül és természetesen előresütötten is kapható (csak úgy, mint nálunk a karácsonyi beigli, ami azért boltban véve soha nem az igazi:))
A Mooncake hagyományosan kerek vagy négyszögletes alakú és kb. 10 cm átmérőjű. A belsejét többnyire lótuszmag-krémmel töltik. A közepén egy vagy több egész tojássárgája is lehet, kacsatojásból, mely a Teliholdat szimbolizálja.
A hagyományok szerint a sütemények tetején kínai karakterek lenyomata található, melyek a hosszú életet, harmóniát és természetesen magát a Holdat szimbolizálják.
Gyanítom, kevésbé régi hagyomány alapján, napjainkban mindenféle színes, izgő-mozgó állatkákat és kevésbé beazonosítható szörnyecskéket vásárolhatunk gyermekeinknek a közelgő ünnep alkalmából.
Bár ez az ünnep inkább a mi arató-mulatságainkkal hozható összefüggésbe, nekem mégis a karácsony jut eszembe.
Régi idők karácsonya, amit javarészt magam át sem éltem, inkább a Szüleim elmeséléséből és csodálatos régi történetekből ismerek. Amikor még házilag főzték a szaloncukrot. Amikor kézzel ezüstre festett diók, fenyőtobozok, kis papírházikók és szalmából font angyalkák kerültek fel a fenyőfákra. És ha jutott egy darab sült alma a családnak, már az is boldogság volt. De az volt a legnagyobb boldogság, hogy békében, szeretetben együtt lehettek.
Mert, ahogy látom, ez az ünnep éppúgy a kereskedelem uralmának esik áldozatul, mint a mi karácsonyunk.
Nem baj, azért én idén karácsonykor is előveszem a féltve őrzött és selyempapírba csomagolt ezüstdiót, papírházat és szalmaangyalkát, ami a Nagymamámról maradt rám.
És éppen úgy azokat teszem a karácsonyfára, ahogyan minden évben…
Az ünnep alkalmából ezekkel az ajándékokkal varázsolják el a gyerekeket.
A képre kattintva videó!
A kép alján, ez alatt a "gyönyörű" páva alatt jól látszik a vitrin, az előregyártott Mooncake-ekkel:
Mooncake az asztalunkon. Jól mutat. Az ize édeskés, nagyon tömör tészta. A belsejében pedig egyben van a tojássárgája. Na, azt kihagytam volna...:)
Az ünnep gyümölcse a pomelo. Gyakorlatilag olyan, mint egy hatalmasra nőtt grapefruit
Borzalmasan macerás megpucolni. De szerencsére igy is árulják :)
Hozzászólások