Online Pszichológus

HTML

Online Pszichológus

Vietnám, napfény, rizsföldek, nádkunyhó

Utazások Ázsiában, élet Vietnámban, kalandok és komolyságok. Mindez egy pszichológus tollából, fűszerezve és fotókkal illusztrálva.

Egy pszichológus naplójából

Szeretném figyelmetekbe ajánlani másik blogomat, mely pszichológiai témákat tartalmaz. Élethelyzetekről, sorsokról, mindennapokról írom le a gondolataimat. Minden érdeklődőt szeretettel várok!

Hozzászólások

Saigoni valóság (?) - 2. rész

2010.04.26. 08:39 Sun Flower

A gyerekeknél tartottam a múltkor, velük is folytatom. Azon kivül, hogy rengeteg a szegény családban élő gyerek, sok az árva, elhagyott, a segítségre, támogatásra szoruló, az örökbe fogadható. Vietnámban is elvárás, hogy egy nő szüzen lépjen a házasságba, bár messze nem olyan szigorúak a szabályok, mint az arab kultúrában.
A családtól elszakadó, nagyvárosba költöző lányok szabadabban élnek, szexuális értelemben is. Lányanyának lenni azonban nem elfogadott, így a házasságon kivül született gyerekek örökbefogadásra kerülnek. Vagy közvetlenül, megegyezéssel – értsd némi összeg fejében -, vagy hivatalos úton. Az előbbi mód kockázatosabb, hiszen a gyerek papírjai ilyenkor nincsenek lerendezve. Az egész procedura lényegesen egyszerűbb, mint nálunk. Pár hete olvastam egy hírt az itteni Index-en (dtinews), hogy egy négygyerekes család az éjszaka közepén csecsemőt talált a bejárati ajtajukhoz letéve. Úgy döntöttek, hogy magukhoz veszik, felnevelik, elfér a saját gyerekeik között. A megesett lány pedig majd az esküvője előtt elmegy korrekciós műtétre egy vállalkozó nőgyógyászhoz...
Hallunk arról is, hogy a vietnámi lányok igencsak igyekeznek nyugati férjet fogni. Egy ilyen házasság komoly fordulatot jelenthet az életükben. És ez olyan kirívó lenne? A magyar lányok nem kacsintgatnak gazdagabb államok polgárai felé?

Na, inkább váltsunk is témát. Érdekes megfigyelni, hogy milyen elképesztő ütemben zajlanak az építkezések. Négy hete, amikor a szomszédos utcán sétáltunk a piac felé, éppen egy házat bontottak. Ma már ott áll a helyén az új, ötszintes épület, tetővel, ahogyan elnéztük ma reggel, két hét múlva beköltözhető lesz. Mert éjjel-nappal dolgoznak. S hogy mikor alszanak? Leginkább bármikor és bárhol. Különösen a déli órákban. Függőágyakon, motoron, biciklin, földre leterített rongyokon, kartonpapírokon.

A különböző helyeken a személyzeti létszám is mindig ámulatba ejt bennünket. Az építűmunkásokról nem kell külön említést tennem, nyilvánvaló, hogy ilyen ütemhez kell a létszám. De az éttermekben, üzletekben is rengetegen dolgoznak. Például egy önkiszolgáló pékségben legalább húszan tüsténkednek, adják a kezünkbe a csipeszt, vagy kínálják a tetszetős süteményeket.
És hogy ne menjünk messzire, itt, a service apartmanunkban is többen dolgoznak, mint ahány lakója van a háznak. Megvan a napi rutinjuk. Van egy néni, akinek a munkája abból áll, hogy főz és kiszolgálja a kollégákat. Minden nap 11-kor megebédelnek, utána elmosogat, majd mindenki eltűnik sziesztára. Két órával később előkecmeregnek, kicsit még csuszatolják a házat, majd szépen hazamennek. Illetve csak a fele létszám, mert a másik fele itt is lakik a házban. Egy külön szobában, a földön fekve alszanak.
S ha arról kérdezünk bárkit, hogy miért éri meg ekkora létszámot bárkinek fenntartani, kézenfekvő a válasz. Nagyon olcsó a munkaerő, havi 40-80 dollár a fizetésük. Akkor miért ne?

Ha már a földön alvást említettem, sokan azt mondják, igénytelenség jellemzi a vietnámiakat. Tény, hogy mindennapos, szinte természetes látvány az utcán szükségét intéző ember. Mondjuk eléggé szórványos a nyilvános illemhelyek előfordulása, így talán nem feltétlenül igénytelenség áll ennek hátterében.
Azért a minap magunk is megrökönyödtünk. Az éjszakai biztonsági őr mindig a bejáratnál lévő előtérben, kempingágyon alszik, elég otthonosan berendezett a kuckója, tv-vel, székekkel. Napközben itt tárolják a motorokat is.
Amikor egyik éjszaka jöttünk haza, becsöngettünk, beengedett, majd ahelyett, hogy a recepciós pulthoz jött volna odaadni a kulcsunkat, elsomfordált a tv-készülék alá, a sarokba. Egy ideig tanácstalanul álltunk, majd Tamás magabiztosan elővette az asztalfiókból a kulcsot.
Addigra már erőteljes, csobogó hangot hallottunk. Semmivel össze nem téveszthetőt. A mi emberünk bizony meglehetősen széles sugárban űrítette a vizeletét a kövezetre. Az ágya mellett fél méterrel. Megnyugvást jelentett a becsukódó liftajtó nyomán magunk mögött hagyni a jelenetet.
Mindezen furcsaságoktól persze még csak fel sem merül bennem, hogy haza kellene rohannom.
Lehet, hogy sok mindent itt még nem látok a maga valóságában. De ami otthon van, azt nagyon is láttam és túlságosan is ismerem. A politikai csatározásokat, a kereskedelmi média népbutító hatását, a gazdasági élet ellehetetlenülését, a depressziót, a kilátástalanságot, a jövőtlenséget, az örökös rosszkedvet, a mosolytalan arcokat.

S jóllehet, mint mindig, most is azonnal elöntené a szemeimet a könny, ha felcsendülne valahonnan a Himnusz, mindössze a Szeretteim hiányoznak. Számolom a napokat, 21-et kell még aludnunk ahhoz, hogy megölelhessem Őket :)
És aztán tudom, hogy éppen így fogom számolni a napokat a visszautazásunkhoz...
 

 Ez talán jó lenne Kicsi Ábelnek. De mikor nő majd bele?
 Jó itt lenni. Éjszaka, a Városháza előtt...
 Nappal, eljátszadozva a gondolattal, hogy egyszer majd lesz bátorságom ezt is kipróbálni...
 Lesifotózni az iskolából kiáramló gyerekhadot...
 Vagy Tamást, aki szintén lesen volt...
 Vagy egyszerűen csak élvezni az életet a Riverside-on, a medence partján...


 

Szólj hozzá!

Címkék: saigon szokások épitkezés

Online Pszichológus

A bejegyzés trackback címe:

https://bencsikandrea.blog.hu/api/trackback/id/tr171951874

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása